Ako správne postupovať pri mechanickom poškodení nechtu? 😬

Pozrite sa na obrázok tohto nechtu. Aj s takýmito prípadmi sa môžete stretnúť, preto vám prezradím, o čo tu ide a ako to zvládnuť.

Takže: Čo sa vlastne stalo? 

Moja klientka prišla s tým, že sa jej niečo stalo s nechtom. Hovorím jej: “Čo si robila, určite si si do toho pichala a brúsila si si to!”

A ona samozrejme zatĺkala a zatĺkala, až kým som jej nepovedala, čo presne urobila. Vtedy mi potvrdila, že áno, mám pravdu, len sa hanbila priznať.

Vysvetlím vám: Moja klientka, volajme ju Maja (v skutočnosti sa volá inak, ale nechám si meno pre seba), je v období menopauzy. A vtedy ženy prechádzajú hormonálnymi zmenami a mení sa im aj štruktúra nechtovej platničky. Robia sa na nej zväčša pozdĺžne ryhy. No a Maja si zatláčala kožičku, ona si ju zvykne aj strihať, a pilníkovala si nechty. A neuvedomila si, že zasahuje, a tým pádom poškodzuje, do nechtovej platničky v oblasti lunuly tesne tam, kde je eponýchium. 

Aby ste chápali, čo je lunula – mäkký keratín vzniká v koreni nechtu, vytláča sa do lunuly a tam tuhne. Lunula je ten belavý polmesiac, ktorý vidíte na nechte. No a hyponýchium je časť nechtového lôžka uložená pod nechtovou platničkou.

  • dorzálny necht – tvrdý keratín
  • intermediálny necht – mäkký keratín
  • ventrálny necht – hyponychiálny keratín

Maja si necitlivým zásahom a neodborným zatláčaním nechtovej kožičky narušila tieto 3 vrstvy nechtovej platničky v oblasti lunuly a vznikla tam vzduchová bublina. Ako nechet odrastal, bublinka vystupovala a javila sa ako malá hrčka. Maja si ju chcela zbrúsiť pilníkom, aby nechet vyrovnala. Lenže si zbrúsila vrchné 2 časti nechtovej platničky a ostal jej len spodný, hyponychiálny keratín. V tomto stave prišla za mnou. Celá oblasť jej nechtu bola veľmi citlivá a bolestivá.

Aká je prvá pomoc v takýchto prípadoch?

Pravidelne umývať ruky, dezinfikovať a prelepiť leukoplastom. 

Celé 3 mesiace sme tento nechtík sledovali bez toho, aby sme do “bubliny” zasahovali. Až keď sme videli, že toto mechanické poškodenie odrastá z koreňa nechtu a že sa to zacelilo, tak potom sme už mohli aj modelovať aj na “bublinku”. POZOR, nie hocičím. V takýchto citlivých prípadoch používame sculpter gél, ktorý aj vyživuje a vytvrdzuje nechtovú platničku. V podstate sa jedná o jednofázový stavebný gél, ktorý sám sebe vytvorí bázu a stavebnú vrstvu. Tento gél nielenže má vynikajúce vlastnosti, ale neobsahuje ani 20 najtoxickejších látok, nezaťažuje organizmus, naopak dodáva nechtom výživu. Naviac je vegan a hypoalergénny. Rada ho používam pri poškodených nechtoch, lebo sa s ním aj veľmi dobre pracuje a tie ženy majú potom nechtíky vyživené a silnejšie. Pozor ale, keď si ho chcú dať dole, aby si ho nestrhávali. Gél treba odpilovať.

Tento gél sa mi ale veľmi neosvedčil na mäkké nechty. Tam by som odporučila pri mäkkých nechtov iné materiály. O tom môžem napísať v inom článku.

Postup aplikácie sculpter gélu nájdete na stránke: Sculpter gél

Mimochodom, trvalo 5 mesiacov, kým sa “bublina” dostala do voľnej špičky. 😬

Nižšie vám ukazujem nechty modelované Sculpter gélom v rôznych odtieňoch.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *